Nordnetbloggen

Dansk udbyttefest for 70 mia.

Novozymes tyvstartede allerede i sidste uge med at sende 5,- per aktie, svarende til i alt 1,2 mia. kroner, tilbage til investorerne. De næste uger vil de resterende største danske selskaber i C25 sende i omegnen af 40 mia. kroner tilbage til investorerne, jævnfør nedenstående oversigt. Senere på året er det sandsynligt, at det tal stiger til mere end 70 mia.

SelskabAktiekursAntal AktierUdbytteDirekte afkastUdbytte i alt
Royal Unibrew499510000008,91,783567134453900000
FLS3205125000092,8125461250000
Genmab115061497571000
Coloplast663198000000000
Carlsberg805152556806182,2360248452746022508
Novo Nordisk32519125640005,151,5846153859849704600
Simcorp596405000006,751,132550336273375000
Chr. Hansen67413185249600
Ørsted4804203810809,752,031254098715530
ISS2061856682267,73,7378640781429645340
DSV5491880000002,250,409836066423000000
Pandora34611002900392,601156069990261027
Novozymes29924325640051,6722408031216282000
WDH198252367975000
Lundbeck301199110627123,9867109632389327524
Tryg1793021479911,650,921787709498544185,2
Ambu1542171896001,551,006493506336643880
Jyske Bank256849450446,122,390625519863669,3
GN Store Nord3141456842141,350,429936306196673688,9
VWS5432056960037,441,3701657461530378262
Danske Bank1308959536218,56,5384615387615605779
Rockwool15862197492329,91,885245902657050197,7
APM8728208168621501,7186067833122529300
Sydbank154676709549,366,077922078633400129,4
Udbytte i alt39442172620

Tabel 1: Oversigt over udbytte for selskaberne i C-25. Tal fra Nordnet og fra selskabernes forslag til vedtagelse på de kommende ugers generalforsamlinger.

Mere end 70 mia. kroner tilbage til investorerne

  • Tallet for Royal Unibrew er for 2018/2019-regnskabet endnu ikke aflagt
  • Coloplast og Chr. Hansen har ”skævt regnskabsår” og udbetaler således ikke noget udbytte her og nu.
  • Pandora og Tryg udbetaler udbytte flere gange om året. Her er udelukkende medtaget det ”kortsigtede udbytte på henholdsvis 9 kroner og 1,65 kroner.
  • Novo Nordisk har de seneste år udbetalt et ekstraordinært udbytte efter halvåret. Her er udelukkende medtaget det ”ordinære udbytte”.
  • Her er kun medtaget OMS C25. Det samlede tal for alle danske selskaber er anslået ca. 10 mia. større. Hvis man medtager udbytter fra Coloplast, Chr. Hansen og flere udbytter fra Pandora, Tryg og Novo Nordisk stiger tallet med yderligere op til 20 mia., således at det samlede udbytte for de danske selskaber ligger på mere end 70 mia. Hertil skal lægges et større milliardbeløb i aktietilbagekøb

Bankerne med det højeste direkte afkast

  • Bankerne giver i hovedsagen det højeste direkte afkast
  • I forhold til de seneste år, har bankerne i 2019 valgt at sløjfe eller reducere aktietilbagekøb.
  • Novo Nordisk udbetaler i foråret 25 % af det samlede udbytte her og nu for C25 selskaberne inklusive ovenstående forudsætninger for tallene.
  • Tryg udbetaler en betydelig del af årets overskud og er en ”rigtig udbytteaktie”. Udbyttet er relativ ”sikkert” og kan næsten betragtes som en ”konstant”.
  • Samlet set vil de 25 største danske selskaber udbetale 40 mia. til investorerne over de kommende måneder.

Er du stadig ikke Nordnet-kunde? Åbn depot, og opdag en lettere måde at investere på.

Vil du vide, hvordan Nordnet håndterer dine personoplysninger, klik her.

Efterlad en kommentar

avatar

Nyhedsbrev

Få inspiration, tips og nyheder direkte i din indbakke. Vil du vide, hvordan Nordnet håndterer dine personoplysninger, klik her.
Tilmeld

Nyhedsbrev
Få inspiration, tips og nyheder direkte i din indbakke.

Vil du vide, hvordan Nordnet håndterer dine personoplysninger, klik her.
Tilmeld
Tilmeld
Nordnets nyhedsbrev
Få inspiration, tips og nyheder direkte i din indbakke.
Vil du vide, hvordan Nordnet håndterer dine personoplysninger, klik her.
Tilmeld
close-link