Nordnetbloggen

15 amerikanske virksomheder dominerer onlinehandel

Onlinehandel er i forbindelse med coronakrisen blevet endnu vigtigere. Her kan du se toplisten over de mest ejede amerikanske onlinehandelsvirksomheder blandt vores investorer.

Verdens største aktiemarked

Den amerikanske børs er stadig det største aktiemarked globalt. Det indeholder naturligvis mange spændende virksomheder fra både deres eget marked såvel som internationale virksomheder, der vælger at notere deres aktier der. Det er også muligt at finde virksomheder, der ikke rigtig har en ækvivalent på vores nordiske børser – lige fra globale onlinehandelsgiganter til verdensledende underholdningstjenester.

De virksomheder der dominerer onlinehandel

AktieKursændring, 1 årP/EAfkastMarkedsværdi, MUSD
Amazon83%1261.651.618
Alibaba45%33711.817
Visa14%380,6%448.198
Walmart16%211,7%369.768
Procter & Gamble15%272,3%340.220
Mastercard22%460,5%337.677
Home Depot30%262,1%301.877
Walt Disney-5%88231.520
PayPal85%106232.524
Nike34%680,9%168.483
Costco Wholesale25%410,8%150.502
American Express-20%201,8%77.875
JD.com135%53112.282
Square142%25669.128
eBay44%211,1%40.355

Kilde: Nordnet.dk. Opdateret 21. august 2020.

Listen indeholder de aktier, der har flest investorer via Nordnets platform relateret til onlinehandel. Vi har sorteret listen efter markedsværdi, hvor førstepladsen går til Amazon. Den kinesiske konkurrent til onlinehandel, Alibaba, er langt bagefter, men kampen om verdensherredømmet fortsætter.

Værd at bemærke er, at med hensyn til værdiansættelse er de populære aktier lidt dyrere målt som P/E-forhold, end vi er vant til på hjemmemarkedet. Mange af virksomhederne er digitale globale giganter, og det amerikanske marked er kendt for at prise teknologiselskaber betydeligt højere end herhjemme. Aktiemarkedet er villig til at betale omkring 126 i P/E-tal for Amazon.

I forhold til markedskapitalisering er virksomhederne markant større end vores største virksomheder i de nordiske lande. Ericsson har en markedsværdi på USD 30 mia., hvilket er omtrent lige så meget som eBay, der ligger sidst på listen ovenfor. Novo Nordisk og AstraZeneca har omkring 130-150 mia. USD i markedsværdi, hvilket svarer til Costco Wholesale og Nike.

Hvilke amerikanske aktier tiltrækker dig? Har du nogle af ovennævnte aktier i porteføljen? Del gerne dine tanker i kommentarfeltet nedenfor.

Er du stadig ikke Nordnet-kunde? Åbn depot, og opdag en lettere måde at investere på.

Vil du vide, hvordan Nordnet håndterer dine personoplysninger, klik her.

guest
2 Kommentarer
Ældste
Nyeste Mest populære
Se alle kommentarer
Anders Olesen
Anders Olesen
2020-08-28 10:34

Sjov liste, omend jeg nok synes det er tvivlsomt om de virksomheder kan siges primært at beskæftige sig med online handel, men det var måske heller ikke jeres mening. En ting jeg dog savner er at listen også indeholder en price/sales metric, med flere af de virksomheder er det vel en del af casen at der ikke er fokus på profit endnu, fokus er på at vokse. Det gør i min optik P/E værdier ret ubrugelige til eks. sammenligning af Amazon og Alibaba.

Nyhedsbrev

Få inspiration, tips og nyheder direkte i din indbakke.

Vil du vide, hvordan Nordnet håndterer dine personoplysninger, klik her.

Nyhedsbrev.
Vil du have inspiration til dine investeringer?

Ved at give samtykke til at modtage løbende kommunikation fra os, får du mulighed for at få inspirerende tips om bl.a. relevante investeringsmuligheder, børsnoteringer, webinarer, markedstrends og pension.







Jeg bekræfter, at jeg gerne vil modtage tips, inspiration og nyheder fra Nordnet. Herunder nyhedsbreve, information om tilmelding til webinarer samt spændende information omkring investering, pension, kreditmuligheder og nye produkter. OBS! Du kan altid trække dit samtykke tilbage ved at klikke på Afmeld i bunden af mailen. Vil du vide mere om, hvordan Nordnet håndterer dine personoplysninger, klik her.
Tilmeld
Tilmeld